Látásromlás és szemfáradás

Mit tehetsz ellene?

25 máj
szemüvegvásárlás látásromlás

A látásromlás mindannyiunk számára mást jelent, hiszen ennek megjelenése egyénenként eltérő. Nagyon sokféle tünet jelentkezhet életed során a látásod minőségével kapcsolatban. A legtöbb ilyen probléma nagyon gyakori, ezek a megfelelő dioptriájú szemüveggel vagy kontaktlencsével könnyen korrigálhatóak. 

A látásromlás a szokásainkban és az életmódunkban gyökerezhet, valamint összekapcsolódhat már meglévő egészségügyi problémánkkal is.

Bizonyos családi kórtörténetek szintén segítséget nyújthatnak a látásproblémák megjelenésének előrejelzésében.

“Örökölhető a rossz látás” – tévhit vagy igazság?

Igen, a rossz látásnak lehet genetikai magyarázata is.

Mindannyian tudjuk, hogy számos jellemzőnk a szüleinktől származik, a haj és szemszínünktől kezdve a vonásainkig észrevehetjük a hasonlóságot. Lehet, hogy átadnak bizonyos személyiségjegyeket, de mi van akkor, ha más adottságokat is? 

A rövidlátó szülőknek sokkal nagyobb a valószínűsége arra, hogy olyan gyermekeik születnek, akiknél szintén rövidlátás alakul ki, ugyanez vonatkozik a távollátó szülőkre is.

Korábbi lakossági szűrések során is azt tapasztaltuk, hogy jellemzően az egy családba tartozók közel azonos szemproblémákkal érkeztek hozzánk.

Ezeket genetikai markerek okozzák. De nem hibáztathatod a felmenőidet. Előfordulhat, hogy a rossz látásod oka nem teljesen genetikai eredetű.

Rossz látás gyermekként = Rossz látás felnőttként?

Amikor gyermeked először kap szemüveget, elgondolkodhatsz azon, vajon javulhat-e a későbbiekben a látása. Csecsemőként homályos lát, néha világosnak, néha pedig sötétnek érzékeli a világot, ahogy pedig növekszik, látása egyre  élesebbé válik.

Vannak olyan dioptriák, amelyeket kinőnek a gyermekek. Ez a folyamat azért valósulhat meg, mert koponyájuk és a szemüregeik még növésben vannak. Előfordulhat az, hogy aki gyermekként szemüveget viselt, annak felnőttkorban már nem lesz rá szüksége.

szemüveg gyerknek

Mindez azt jelenti, hogy gyermeke szemei javulhatnak.

Megtörténhet azonban az eset fordítottja is! Gyermekként élesen látunk, később azonban korrekcióra van szükségünk. Ez elsődlegesen a szövetek és izmok fáradásából, ernyedéséből és korosodásából adódik.

Gyakorlati jellemzője könnyen felismerhető, hiszen egyik nap hirtelen arra eszmélünk rá, hogy már nem elég hosszú a karunk, nem tudjuk eléggé távol tenni az olvasnivalót, hogy tisztán lássuk.

Rengeteg olyan környezeti tényező és rossz szokás vesz minket körül, amelyek befolyásolják a szemünk és a látásunk egészségét.

Mitől romolhat a szemünk? 5 mindennapi példa

 

1. A túlzott UV sugárzástól

Védtelen szemeid erős napsugárzásnak való kitétele valójában az egyik leggyakoribb dolog, amely károsítja a látásod, ennek pedig akár súlyos következményei lehetnek. A napszemüveg nemcsak öltöztet, de UV blokkoló kialakításának köszönhetően megvédhet az esetleges problémáktól. Csak olyan napszemüveget vásárolj, amely védelme hitelesített!

2. Szárazak a szemed, de te figyelmen kívül hagyod

Szemszárazságban szenvedsz, de elfogadod a kellemetlen érzést ahelyett, hogy tennél ellene. A panasz pedig könnyen kezelhető műkönny bevetésével.

3. A monitor előtt, számítógépes védőszemüveg nélkül dolgozol

A pislogás a szem hidratálásának leghatékonyabb módja. Amikor pislogsz, a szemeid folyadékot oszlatnak el, ami megakadályozza a kiszáradást. A képernyőre pillantva azonban gyakran kikapcsolja az agyunk ennek a folyamatnak a szükségességét.

A mobiltelefon apró szövegének elolvasása is lehet az oka annak, hogy a szemeid nap mint nap fájnak – különösen, ha ezt a tevékenységet órákon át csinálod. Ez homályos látáshoz, szédüléshez és hányingerhez is vezethet.

4. Éjszakai képernyőidő

Valójában bármilyen képernyőről is beszélünk közvetlenül lefekvés előtt, beleértve a mobiltelefont, az ebookot, a televíziót és a számítógépet is, mind károsítja a látásunkat. A fény szintje a sötétben gyorsan változik, ezért a szemünknek keményen kell dolgoznia a változások feldolgozásán, ami szemfáradáshoz, fájdalomhoz, fejfájáshoz és száraz szemekhez is vezethet.

5. Szemészeti vizsgálatok kihagyása

Ez lehet az egyik legnyilvánvalóbb oka a látáskárosodásnak. Ha problémát érzékelsz, fordulj szakemberhez, semmiképp se hagyd ki a 2 évenkénti ajánlott kontroll vizsgálatot.

A felmerülő tünetek önmaguktól nem múlnak el abban az esetben sem, ha néha úgy érzed, nincs is akkora gond. A látási problémákkal kapcsolatos segítségkérés késleltetése a jövőben akár összetettebb műtéteket igényelhet, és a teljes gyógyulás esélyét is csökkentheted.

Bikfalvi Tamás látásvizsgálat

A  vizsgálatot elkerülve inkább betérsz a hozzád legközelebbi áruházba, leemeled az állványról a neked tetsző szemüvegeket, próbálgatod, vajon melyik dioptria lehet neked a legjobb. Önmagadat azonban nem tudod diagnosztizálni, a rosszul választott korrekcióval pedig többet árthatsz, mint gondolnád.

Te tudod, mikor fordulj szakemberhez?

Mikor már érdemes szakemberhez fordulni – ne várj túl sokáig!

Ha azt tapasztaljuk, hogy ég, könnyezik és váladékozik a szemünk, illetve más folyamatosan előjövő panaszok is jelentkeznek, mindenképpen ajánlott részt venni egy vizsgálaton. Figyeljünk oda, hiszen a tünetek megjelenhetnek fejfájás, megmagyarázhatatlan fáradtság vagy koncentrációs zavarok formájában is.

Néha kell egy kis dioptria, ami megkönnyíti az életünket.

Az olyan emberek számára, akik munkakörüknél fogva fokozottan igénybe veszik látásukat, kiemelten fontos a rendszeres szemészeti kontroll, abban az esetben is, ha nem érzékelik a látásromlás tüneteit.

Van-e hatása a bezártságnak a látásunkra? – A koronavírus hatása a szemekre

A “kék fény” egy olyan nagy energiájú fény, amelyet a számítógép, a telefon, illetve más kijelzők bocsátanak ki. A megfelelő védelem nélkül pedig könnyedén károsíthatja a látásunkat. A járvány hatására a legtöbb teendőnket az elmúlt évben kizárólag a monitorok és képernyők célkeresztjében töltöttük.

Erre a problémára megoldást jelenthet a kék fényt blokkoló számítógépes védőszemüveg.

Az arcmaszkok jelentősen csökkentik a levegő szétterjedését, a kilélegzett levegőnek azonban valahogyan ki kell jutnia a maszkból. Az út felfelé vezet. Ez egy légáramot kényszerít a szem felszínére, olyan körülményeket teremtve, amelyek felgyorsítják a könny elpárolgását, olyan mintha egy állandó szellőt érzékelnénk.

Befolyásolhatja az életkor a látásunkat? – A sejtek öregedése

Az idő múlásával a sejtek veszítenek a rugalmasságukból. Nemcsak a bőrünkön, de a szemeinken is tapasztalhatjuk ugyanezt a változást. A szemlencsénk megmerevedik, ami megnehezíti a közeli tárgyakra való fókuszálást. Sűrűbbé válik, ami a gyenge fényben való látást nehezebbé teszi. Lassabban reagálunk a fényváltozásokra, az idegsejtek száma csökken, ami rontja a mélység érzékelését. A szemek kevesebb folyadékot termelnek, így gyakoribb a szárazság érzése is.

A látás megváltozása gyakran az öregedés első tagadhatatlan jele. Teljesen normális, hogy korunk előrehaladtával romlik a látásunk.

Bár gyengül a szemünk, de tehetünk azért, hogy jó egészségi állapotban tartsuk őket. Forduljunk  gyakrabban szakemberhez az életkorral összefüggő betegségek szűrésére.

Tehetünk érte, hogy ne romoljon tovább a szemünk? – Hogyan vigyázzunk?

  1. Lazíts gyakran a szemed izmain. Ha sokáig koncentrálnod kell, akár dolgozol vagy tanulsz, állj fel, tegyél pár lépést és hagyd, hogy a látásod is pihenhessen.
  2. Használj műkönnyet. Ha a szemed ég vagy száraz, figyelj rá oda!
  3. Vegyél részt szemvizsgálatokon. A vizsgálat során tisztázódik, hogy  fenyeget-e például a rövidlátás vagy a távollátás veszélye. Az ezeket korrigáló lencsék közül a neked legmegfelelőbbet ajánlják, segítenek a választásban. A szakemberek javítják és kezelik a problémáidat, még mielőtt súlyosbodnának.
  4. Vedd fel a szemüveged! A szemüvegek manapság népszerűbbek és divatosabbak, mint valaha. Ennek ellenére – akiknek szemüvegre van szükségük – , még mindig nem minden esetben viselik őket. Bármi is legyen az oka annak, hogy nem hordjuk, döntésünk súlyos rövid és hosszú távú következményekkel járhat.
  5. Olvasd el blogbejegyzéseinket és tanulmányainkat a témában, hogy többet megtudj arról, mit tehetsz a látásod megóvása érdekében.

 

Vigyázzunk együtt szemünk fényére!