A szürkehályog tünetei
A szürkehályog tulajdonképpen a szemlencse olyan mértékű elhomályosodását és elszürkülését jelenti, mely akadályozza az éles látást. Éppen ezért elsődleges tünet lehet, amikor az eddigi szemüvegünk már nem szuperál. Emellett szürkébbek és mattabbak, halványabbak lesznek a színek. Sötét helyek még sötétebbnek, a nappal megvilágítottak viszont vakítóak lehetnek. Keressünk fel egy optomeristát, aki igen gyorsan diagnosztizálni tudja, hogy valóban ezzel a problémával állunk-e szemben.
Mi okozhatja ezt a szembetegséget?
Veleszületett hajlamnak is köszönhetjük a cataracta előfordulását, de eredményezheti valamilyen sérülés, illetve fizikai vagy kémiai behatás is. Emellett fontos megemlíteni, hogy az olyan általános betegségek, mint például a magas vérnyomás, az érszűkület vagy a cukorbetegség is erősíthetik előfordulásának lehetőségét. Ugyancsak hajlamosíthat rá a dohányzás és az erős alkoholfogyasztás is, valamint UV sugárzás és gyógyszerek mellékhatásai is okozhatják.
Egyáltalán nem biztos, hogy a szemlencse egészét érinti a szürkehályog, hiszen a lencse bármelyik részén kialakulhat. Ugyan mind a két szemen fellelhető ilyenkor, azonban lehetséges, hogy eltérő mértékben.
Milyen megoldás jöhet szóba?
A cataracta sajnos nem kezelhető gyógyszerekkel, és egyéb optikai eszközök sem tudnak segíteni. Az egyetlen megoldás egy rövid, körülbelül 15-30 peres szürkehályog műtét. Ennek során eltávolítják az elszürkült, elhomályosodott lencsét, melyet aztán egy kifejezetten személyre szabott műlencse beültetésével pótolnak.
A rutinműtétnek számító eljárást helyi érzéstelenítéssel végzik leginkább, és már aznap hazamehetünk. Az utókezelés is rövid: egy ideig szemcseppet kell alkalmaznunk az orvosi előírásoknak megfelelően.