Nagyon sok olyan emberrel foglalkozom, akik valamilyen agyi sérülést szenvedtek el. Ez lehet műtéti-, traumás agysérülés, agydaganat, esetleg stroke is. Hivatásom célja, hogy jobbá és könnyebbé tegyem az életüket neuro-optometriai rehabilitáció, vagy vizuális terápia segítségével.
Amennyiben valamilyen látásprobléma merül fel bárki életében, akkor természetes, hogy elmegy, és készíttet egy szemüveget, vagy részt vesz egyéb szemészeti vizsgálatokon. Vannak azonban olyan esetek, amikor a hagyományos vizsgálatokhoz képest egy sokkal komplexebb látásvizsgálatra van szükség, ez a funkcionális szemvizsgálat.
Milyen esetekben segít a funkcionális szemvizsgálat?
Az írás, valamint az olvasás tanulása közben jelenhetnek meg olyan vizuális problémák, melyek felismerésében és felmérésében segít ez a fajta látásvizsgálat. Amennyiben nem törődnek megfelelően és időben a különböző részképességek fejletlenségével, akkor sajnos a tanulással kapcsolatos nehézségek még inkább felerősödnek. A gyenge vizuális folyamatok olvasási gondokhoz vezetnek, mint például a diszlexia, melynek esetén problémát jelent a betűk, a szavak és a számok felismerése, azok leírása, valamint sok esetben cserélik fel a betűket, illetve ellenkező irányban olvasnak az érintettek. Pontosan ezért sokkal lassabban képesek a diszlexiás gyermekek a vizuális információk feldolgozására. Az ehhez hasonló esetekben már egyáltalán nem elég feltenni azt a kérdést, hogy kell-e szemüveg a gyermeknek, hanem sokkal tovább kell menni.
Miben tér el a funkcionális látásvizsgálat a hagyományostól?
Míg az általános szemészeti vizsgálatok alkalmával azt nézik meg, hogy milyen a szem anatómiai, illetve fizikai állapota, valamint mennyire lát élesen a páciens távolra, addig a funkcionális látásvizsgálat teljesen más megközelítésből világít rá a problémákra. Az átfogó, akár gyógypedagógiai vizsgálatként is említhető feltérképezés rámutat a tanulási zavarok és a látás összefüggéseire, átvilágítja a kritikus részképességeket és képet ad a vizuális rendszer pontosságáról, alkalmazkodó-képességéről, valamint optimális működéséről. Segítségével kideríthető, hogy a látórendszer gyengébben funkcionáló területei miként okoznak észrevehető és mérhető problémákat, valamint olyan tüneteket, melyek nehézségeket eredményeznek a tanulásban.
A funkcionális látásvizsgálat részei és menete
A funkcionális szemvizsgálat nagyon hasonlít egy hagyományos szemvizsgálathoz, mégis teljesen más. Elsőként részletesen át kell beszélni az érzékelt tüneteket. Ezután a gyermek látásteljesítményét, valamint vizuális funkcióit elemzik, természetesen az életkorának, mozgásállapotának, fejlettségi szintjének és képességeinek megfelelően. Ez tulajdonképpen egy megfigyelési szakasz, ahol a térlátás, a szem és a kéz koordinációja, a kognitív képességek, a lateralitás – vagyis, hogy a gyermek a jobb vagy a bal kezét használja inkább -, valamint az alap izomtónus és mozgásállapot kerül előtérbe.
Ezt különböző, látásélményt mérő tesztek követik, melynek során többek között a szín-, illetve kontrasztlátást, a látásélességet, a fényérzékenységet, a két szem együttes működését, valamint a képalkotási gyorsaságot is vizsgálják. Ebben a részben már objektív, műszeres vizsgálatok zajlanak. A kapott eredményeket aztán kiértékelik, és azok függvényében javaslatokat is kapunk a javulás érdekében. Amennyiben szükséges, úgy optikai eszközpróbára is sor kerül a vizsgálat végén.
Tünetek, melyek miatt érdemes ilyen vizsgálatra jelentkezni
A fent leírt tanulási nehézségeken kívül akad azért számos olyan tünet, melyre felfigyelhetünk, így időben el tudunk menni egy funkcionális szemvizsgálatra. Ilyen panasz lehet például a csökkent látásélesség, illetve a beszűkült látótér, de a szemteke-rezgés is. Ugyancsak árulkodó jel, amikor észlelési-, motoros-, vagy kommunikációs területen tapasztalunk elmaradást a gyermek vizuális fejlődésében. Amennyiben látással kapcsolatos ügyetlenség, esetleg vizuális figyelemzavar nehezíti gyermekünk napjait – például gyakran elesik, mellé nyúl, vagy túl gyorsan kifárad -, akkor is érdemes szakemberhez fordulni.
Ugyancsak ez a megfelelő lépés, amikor negatív szemészeti lelet ellenére változó a gyermek vizuális viselkedése, vagyis néha tökéletesen lát, néha pedig mindennek nekimegy, illetve a színeket például jól látja, a formákat már nem. Ezek a tünetek ugyanis agyi eredetű látássérülésre utalhatnak, melyre szintén a funkcionális látásvizsgálat segítségével találhatunk megoldást.