A polateszt egy olyan speciális vizsgálati módszer, mely képes kimutatni a rejtett kancsalságot. Mivel ez a probléma valóban sokáig rejtve maradhat.
Kényelem és komfort – hogyan változtatja meg a kontaktlencse az életünket?
Ha egész életedben szemüveget viseltél…
Ha megszokott, hogy homályosan látsz, és állandóan kell a szemüveg, fantasztikus, leírhatatlan az érzés, amikor először próbálsz egy megfelelő kontaktlencsét. Megszűnnek a határok, nincs keretek közé szorítva az éleslátás, nincsenek ujjlenyomatok a lencsén, nincsenek élesebb és kevésbé éles foltok – csak tökéletes látás, bármerre is nézel. Szabadon mozoghatsz, nem kell azon aggódni, hogy leesik, eltörik a szemüveged.
Ha mindig jó volt a szemed, de a korral romlani kezdet…
Sokan ilyenkor megijednek: milyen lesz mostantól állandóan szemüveget viselni? Milyen lesz, hogy egész nap ott van a fejeden valami? Hogy fog állni? Sajnos gyakran előfordul, hogy valaki úgy érzi, „ez még nem annyira rossz, hogy kényelmetlen szemüveget vegyek”, és bele sem gondol abba, hogy a szem erőltetésével csak tovább romlik a helyzet. A kontaktlencse segítségével a külső megváltoztatása nélkül, reggeltől estig garantált az éleslátás.
Ha sportolsz, vagy a munkád miatt problémás a szemüveg…
A kontaktlencse egész álló nap a helyén marad, nem esik le a fejedről, nem kell igazgatni, nem koszolódik be, és nem lesz ujjlenyomatos. (Szinte) bármilyen szituációban tökéletes megoldást és tökéletes éleslátást biztosít.
Hogyan segít a kontaktlencse?
A kontaktlencsék ma már gond nélkül helyettesíthetnek szinte bármilyen szemüveglencsét. Ezek a vékony, rugalmas optikai lencsék a szemmel közvetlenül érintkezve javítják látásodat, így nem kell a szemüveggel bajlódni, azt tisztítani, védeni, extra tokot magaddal hordani. A kontaktlencse lényege – az esztétika mellett – maga a kényelem.
Ahhoz, hogy a mindennapokban komfortosan, észrevétlenül viselhesd, a lencsének pontosan illeszkednie kell a szemedre, ezért kontaktlencsét mindig csak hivatalos, megbízható üzletből vásárolj, előzetes szemvizsgálat után!
Milyen kontaktlencsék érhetőek el a Rapidus kínálatában?
Számtalan különféle lencsetípus létezik, és ha nincs még tapasztalatod, könnyen elveszhetsz a kínálatban. Éppen ezért először mindig konzultálj szakemberrel, és az első vizsgálat előtt gondold végig az alábbi kérdéseket:
- hány órán át szeretnéd viselni egy átlagos napon
- milyen gyakran tudod cserélni
- van-e a munkád vagy a hobbid során bármi, ami befolyásolhatja a kontaktlencse- illetve szemüvegviselést (extrém por, szabadtéri programok, víz, gyakran jársz-e strandra, uszodába, szaunába, stb.)
- sokat nézel-e képernyőt
- sokat vagy-e légkondicionált helyiségben
- sokat vagy-e olyan helyzetben, ahol problémás a higiénia (fesztivál, sátrazós kirándulás, stb.)
Ezek figyelembevételével a szakember segít neked olyat választani a kínálatból, ami a legjobban passzol majd a mindennapjaidhoz, így a legkényelmesebb használatot biztosítja.
A kontaktlencsék főbb típusai
A lágy kontaktlencséknek 2 fő típusa létezik:
- A hidrogél lencsék víztartalma igen magas, ennek arányában változik oxigénáteresztő képességük. Általában 14-16 órányi folyamatos viselésre alkalmasak, ám könnyen kiszáradhatnak, ami diszkomfort érzethez vezethet.
- A szilikon lencsék szitaszerű molekuláris szerkezettel rendelkeznek, így igen jó oxigénáteresztő képességgel bírnak. Akár egész napos, 24 órás folyamatos viselésre is alkalmasak.
Osztályozhatjuk a lencséket keménység és lágyság szerint, időtartamra vannak napi, kétheti és havi verziók, és a szemüvekhez hasonlóan itt is léteznek egyfókuszú, bifokális, multifokális lencsék is. Nem baj, ha elsőre ezek nem mondanak semmit, vagy túl bonyolultnak tűnnek: szakértő kollégánk az első szemvizsgálatkor segít majd kiválasztani, milyenre van szükséged.
Ha már tudod, mennyi ideig szeretnéd viselni, és megvan az alaptípus, akkor választhatsz „extra” funkciókat:
- Nedves vagy poros környezetbe a napi lencséket ajánljuk: mivel ezeket a nap végén eldobod, és másnap frisset teszel be, így kisebb az esélye annak, hogy szennyeződés, baktériumok vagy a medence klórja miatt valamilyen gyulladás vagy fertőzés alakul ki a szemeden.
- Ha sokat nézel képernyőket, válassz kékfényszűrős kontaktlencsét, ami a kijelzők által kibocsátott kékfénytől megóvja a szemed, ezáltal megelőzi a digitális szemfáradtságot és a hosszú távú károsodást
- Szabadtéri tevékenységekhez érdemes UV-szűrős lencsét választani, ami védi a szemed a káros sugárzástól
- Fesztiválra, kirándulásra szintén a napi lencsét ajánljuk, hiszen ilyen környezetben nem mindig van lehetőséged a megfelelő kézmosásra, a kontaktlencse higiénikus ki- és behelyezésére
- Ha fontos az ár-érték arány, akkor a havi kontaktlencse rendszerint jobb választás, itt viszont szükséged lesz ápolófolyadékra és egy biztonságos tárolóra is.
- Ha nem akarsz minden nap a lencsével foglalkozni, vannak olyan megoldások, amiket éjszakára sem kell kivenni, akár 30 napon át is viselheted.
Kontaktlencse illesztés
Ha még soha nem volt kontaktlencséd, akkor nagyon fontos, hogy mindenféleképpen egy látásvizsgálattal kell kezdeni. Akkor is, ha van szemüveged, hiszen a kontaktlencséhez más adatok is kelleni fognak. A vizsgálat során szakértő kollégánk alaposan felméri a szemed állapotát, megállapítja, milyen dioptriára, görbületre van szükség. Meg kell vizsgálni a szem felszínét is, vannak ugyanis olyan esetek, amikor nem ajánlott a kontaktlencse használata.
Ezután próbalencsét rendelünk neked, és az első alkalommal megtanítunk arra, hogyan helyezd be és távolítsd el kényelmesen. Arra kis kitérünk, milyen higiéniai szabályokat kell szem előtt tartani, hogy biztonságos legyen a viselése. Tanácsokat adunk a lencseápoláshoz, hogy minél hosszabb ideig élvezhesd a kontaktlencse előnyeit és megóvhasd szemed egészségét.
Ha a próbalencse nem válik be elsőre, rendelünk másikat: addig keresünk, amíg meg nem találjuk neked a tökéleteset.
Mikor nem javasolt a kontaktlencse?
Ritkán, de előfordulhat, hogy valaki nem alkalmas a kontaktlencse viselésére. Ez több okból kifolyólag is lehetséges:
- bizonyos szemfelszíni betegségek esetén
- ha különböző szemgyulladások, esetleg kötőhártya elváltozások tapasztalhatóak
- ha könnytermelési problémád van
- ha dioptria-, vagy görbületi eltérések figyelhetők meg látószerveden
Ezeket mind felmérjük az első vizsgálat során, és jelezzük, ha neked inkább a szemüveget javasoljuk.