Amikor a baj sajnos nem jár egyedül
Természetesen mindennemű szemprobléma nagy gondot és kellemetlenséget jelenthet annak, akit érint. Azonban, amikor valamilyen súlyosabb betegség miatt alakul ki látásromlás, akkor az még inkább lesújtó lehet. Ezekre az esetekre alkalmazható a mondás, hogy a baj sajnos tényleg nem jár egyedül.
A leggyakoribb, szemproblémákat okozó rendellenesség a cukorbetegség. Ez az állapot olyan nagymértékben kihathat szemeinkre, hogy amennyiben nem vesszük komolyan, vagy nem kapjuk meg a megfelelő kezelést, akár teljes vaksághoz is vezethet idővel. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy az alap betegségre nagyon is oda kell figyelni, és mindent pontosan betartani, amit az orvosok előírnak. Természetesen, amennyiben már észlelünk látásromlást, ezt is kezelnünk kell.
Cukorbetegség miatt elsősorban – a kialakuló ideghártya károsodás miatt – a látóélesség fokozatos csökkenését vehetjük észre. Később bevérzések is létrejöhetnek szemeinken. A szemfenéken lévő jellegzetes eltérések azonban még ez előtt jelzik a kezdődő ideghártya károsodást. Amennyiben látásvizsgálatra megyünk az első tünetekkel, könnyen kiszűrhető, hogy mi áll a háttérben. Ezért is nagyon fontos, hogy rendszeresen vegyünk részt szűrővizsgálatokon, hiszen nem csak szemeinket, hanem egészségünket is nagymértékben segíthetjük azzal, ha időben felismerünk egy komolyabb problémát, mely a háttérben csendesen húzódna akár még évekig.
A cukorbetegségen kívül meg kell említeni az egyéb hormonális zavarokat, melyek sok esetben elhúzódó szemészeti problémákat okozhatnak. Ide sorolható például a pajzsmirigy túlműködése, melynek következtében a szemgolyó mögötti kötőszöveti rész duzzanata jön létre, ami kidülledő szemeket eredményez. Ezen felül hormonális gondok előidézhetnek szemszárazságot, kettőslátást és látásromlást is.
Ha gyakran emelkedik a szemben a nyomás, akkor gyanakodhatunk a magas vérnyomásra is. A magas vérnyomással járó veseproblémák további galibát okozhatnak a retinával, melynek hatására beszűkülhet a látótér. Ezen kívül meg kell még említeni a farkasvakságot, vagyis azt az állapotot, amikor a szürkülettel egyre rosszabb a látásunk. Legtöbb esetben ezt ugyanis az A-vitamin hiánya okozza.
Bármilyen szemészeti problémánk van, újra csak azt kell kihangsúlyozni, hogy minél hamarabb menjünk el szemészeti szűrővizsgálatra. Nagyon sokszor ugyanis nem csak szemeinket védhetjük meg a nagyobb károktól, hanem fényt deríthetünk olyan más egészségügyi bajokra is, melyeknek kezelése nem tűr halasztást. Másképp sajnos szemeink világát is veszélyeztetheti az adott kór, melyre lehet, hogy a szemvizsgálat világít rá, megmentve ezzel egészségünk állapotát.