Fontos szempontok a szemüvegkeret választása során
Cikkünk első részének bevezetőjében utaltunk a hajdan volt reklámra, amelynek szlogenje szerint a szemüveg öltöztet. Ezen mosolygunk persze, ám ha jobban belegondolunk, az általunk kiválasztott szemüveg így vagy úgy, de ruhatárunk része lesz.
Egy-egy szemüvegkeret nem csupán attól jó, hogy szép és esztétikus vagy a tükör előtt rábólintunk: jól áll. További igen fontos szempontok, hogy kényelmes-e, jól beállítható-e, s nem utolsósorban, hogy milyen anyagból készült. Minden esetben hallgassuk meg a látszerész szakember javaslatait is! Készíthető-e szép, könnyű és kényelmes szemüveg a szükséges dioptriákkal a választott keretnek megfelelően? Igen gyakran a hibás keretválasztás miatt nem lesz jól használható a szemüveg, lett légyen az bármilyen szép és drága, a lehető legdrágább lencsével. Ha nem kényelmes, s nem alkalmas arra célra, amire használni szeretnénk, úgy fogjuk megítélni, hogy nem jó a szemüveg.
Gyakori hiba például a nem megfelelő méretű keret. Ha a szemüvegkeret túl nagy, akkor az nehezebb lesz a kívánatosnál, a benne lévő lencse pedig vastagabb és csúnyább. Nagyobb és vastagabb lencsefelületen sokkal inkább megmutatkoznak az optikai hibák: a szemüveg torzíthat, szédelgős, fárasztó lehet a viselése.
Az is gyakran előfordul, hogy szivárványszerűen szórja a színeket, szellemképesen látni vele, olykor becsillan és így tovább. A túlságosan nagyméretű kereteknél további kellemetlenség lehet, hogy nem tudjuk megfelelően beállítani az arcunk vonalaihoz. Lecsúszik, mert túl hosszú a szára, kényelmetlen, mert nehéz, feltöri az orrnyergünket, mert csúszkál, a lencse párásodik, zsírosodik, mert a keret hozzáér az arcunkhoz, felfekszik a homlokunkra, a szemöldökünkre. Gyakori probléma lehet a keret anyagából adódó bőrirritációk, kiütések megjelenése. Nemritkán gondot okozhat a fémallergia.
A túlságosan szűk keret szintén problémákat okozhat. Bizonyos lencsetípusok előnyei nem érvényesülnek, ha az optimálisnál kisebb keretbe helyezzük azokat. Például a többfókuszú, kombinált lencsék nem lesznek praktikusan használhatóak, ha túl kis keretbe helyezzük azokat: kicsi lesz a távolba látó része, vagy éppenséggel az olvasóterület. Kényelmetlen fejtartást eredményezhet egy nem jól kiválasztott szemüvegkeret, például a számítógép monitora előtt ülve. Munkaszemüvegeknél gyakori kérdés, hogy fekve szeretnének-e dolgozni a segítségükkel (autószerelők például), ám ha túl keskeny a keretforma, akkor ez nem lehetséges, vagy ha igen, akkor csak nagy kényelmetlenségek árán.
Fontos tehát, hogy a szemüvegkeretet ne csupán az aktuális divatirányzatnak, tetszetősségnek megfelelően válasszuk ki, hanem vegyük figyelembe a kényelmi szempontokat, sőt, a kívánt felhasználási területeket is. Minden esetben kérjük ki a látszerész szakember véleményét!
Laikusként nagyon nehéz előre elképzelnünk, hogy egy amúgy szépnek tűnő szemüvegkeret hogyan fog vizsgázni a dioptriás lencsékkel, mennyire lesz kényelmesen használható. Ne feledjük, a szemüvegünket akár több évig is viselni fogjuk majd…
Általános jó tanácsként azt lehet mondani, hogy az a jó méretű szemüvegkeret, amelyiknek a karikáján nagyjából középen nézünk át, fejünkre illesztve a szárai párhuzamosan állnak, a szárak nem túl hosszúak a füleink mögött, a halántékon nem feszülnek, de nem is túl lazák, a szárai a megfelelő és kényelmes ívet írják le, és lehetőleg sehol sem érnek az arcunkhoz.
Egy szó mint száz: a szemüvegkeret kiválasztásánál kérdezzük meg szemorvosunkat és optikusunkat!