Kontaktlencse választás az életkörülményünkhöz igazodva
A kontaktlencséket ma már rendkívül széles körben alkalmazzák, legtöbbször a látáshibák korrigálására, de gyakran esztétikai megfontolásokból is. Nem mindegy azonban, hogy milyen lencsét választunk – komfortosnak, a szemfelületre pontosan illeszkedőnek kell lennie ahhoz, hogy elégedettek lehessünk vele.
Első lépésben természetesen azt kell meghatározni, hogy milyen dioptriaértékű lencsére van szükség. Ezt a szemvizsgálat alapján a szemorvos teheti meg, aki meghatározza a lencse szükséges görbületét a részletes adatok alapján. Meg kell vizsgálni a szem felszínét is, egyes esetekben ugyanis nem ajánlott a kontaktlencse használata. A szemorvos néhány egyszerű vizsgálat segítségével megállapíthatja, hogy alkalmas-e szemünk a kontaktlencse viselésére.
Ezután következnek az egyedi igények. Számtalan különféle lencsetípus létezik, így meg kell adnunk, hogy milyen elvárásaink vannak. A lencse típusának kiválasztására hatással van például az, hogy mennyi ideig és milyen gyakran akarjuk használni. Léteznek olyan típusok, amelyeket csak egy hónap után kell lecserélni, de olyanok is, amelyek a nap végén eldobhatóak. Ha sokat ülünk a monitor előtt, vagy előfordulhat, hogy rendszeresen a lencsében alszunk el, arra is tekintettel kell lennünk, ahogyan például arra is, hogy sokat tartózkodunk-e légkondicionálással ellátott helységben.
A lágy kontaktlencséknek két fő típusa létezik. A hidrogél lencsék víztartalma igen magas, ennek arányában változik oxigénáteresztő képességük. Általában 14-16 órányi folyamatos viselésre alkalmasak, ám könnyen kiszáradhatnak, ami diszkomfort érzethez vezethet. A másik típus a szilikon lencséké, amelyek szitaszerű molekuláris szerkezettel rendelkeznek, így igen jó oxigénáteresztő képességgel bírnak. Így akár egész napos, 24 órás folyamatos viselésre is alkalmasak.