Az idő múlása szemünket sem kíméli
Az öregedés jeleit sajnos a legtöbben elég rosszul éljük meg. Az első ráncok kialakulása mellett egyre több részletben figyelhetjük meg az idő múlásának kegyetlen jeleit. Így van ez sajnos a szemeinkkel is. Bármennyire igyekszünk betartani mindent – ami egyébként eleve szinte lehetetlen -, akkor is előbb vagy utóbb elkezdődik a látás romlása.
Bizony, lehet ezt késleltetni, de természetesen ebbe is beleszólhat maga a genetika is, mellyel előző cikkünkben foglalkoztunk. Amennyiben elegendő pihenést biztosítunk szemeinknek, nem ülünk a monitor előtt egész nap, nem olvasunk túl közelről és bármilyen változásnál egyből elmegyünk vizsgálatra, még akkor is egyszer csak arra eszmélhetünk, hogy már nem látunk olyan jól, mint régen.
Ez azért van, mert a természetes öregedés következtében a szemlencsében található, kötőszöveti rostok fokozatosan veszítenek rugalmasságukból. Ilyenkor a szemlencse fókuszáló-képessége csökken, és kialakul az öregszeműség. Ez egy tipikus folyamat tehát, melynek az a hozadéka, hogy egyre nehezebben tudjuk elolvasni a közeli szövegeket például. Az első panaszok mindkét nem esetében 40-45 éves kor környékén jelentkeznek. Amennyiben észleljük a problémát, bizony bele kell törődnünk, hogy ha eddig nem is kellett, akkor most itt az ideje, hogy szemüveget csináltassunk magunknak, esetleg kontaktlencsét, ha azt preferáljuk inkább.
Ennél sokkal összetettebb jelenség a makuladegeneráció, mely az idős kor szembetegsége. A macula – vagyis a sárgafolt – maga az éleslátás helye, ez a terület biztosítja az olvasóképességünket is. Akinél ez a szemprobléma jelentkezik, az lassú lefolyású látásromlást észlel. Sajnos ez sok esetben vaksághoz is vezethet.
Az időskori szürke hályog szintén az öregedés miatt jelentkezik. Legtöbbször az idő múlásával együtt járó, a szervezet egészét érintő általános vízvesztésre vezethető vissza. Egyes betegségekben megnő kialakulásának kockázata, de legnagyobb számban ténylegesen az idősödés számlájára róható fel a megjelenése. A szürke hályog által okozott látásromlás kezdetekben még szemüveggel korrigálható. Erős fényben érdemes olyan személyre szabott szemüveget hordani, mely véd a napsugaraktól is. A legtöbb esetben elegendő a rendszeres ellenőrzés és szemvizsgálat. Időről időre új szemüveget kell csináltatni. Azonban, ha ez már nem elegendő, akkor műtéti eljárással tudnak segíteni a problémán.