Valódi probléma, amivel foglalkozni kell!
Egyszerűen nem lehet elmenni a tény mellett, hogy a mostani fiatalság sajnos olyan káros hatásoknak van kitéve nap mint nap, melyek rengeteg gondot okozhatnak, akár már nagyon korán. Egyáltalán nem véletlen, hogy felmérések és kutatások szerint egyre több a rövidlátó tinédzser, és ez a szám csak folyton nő.
Mi is lehet a rövidlátás oka?
A válasz az életmódunk és a szokások megváltozásában keresendő. Míg régebben rosszabb időben is jól éreztük magunkat a szabadban, és amikor csak lehetett, játszottunk és „bandáztunk” kint a barátokkal, addig a mai gyerekek nagy része inkább a benti tevékenységekért rajong sajnos.
Ez már önmagában is rossz az egészségre nézve, hiszen a friss levegő és a mozgás hiánya olyan nyomokat hagyhat, mint az elhízás, a kedvetlenség és még sorolhatnánk. Ebbe a sorba pedig beletartozik az a káros hatás is, mely a szemeket érinti. A természetes fény, illetve a kültéri elfoglaltságok közbeni folyamatos távolra nézés segíti a szemek egészséges állapotának fenntartását.
Ezzel szemben azonban a benti játékok többsége pont az ellenkezőjét nyújtja. A természetes fény hiánya mellett mesterséges fények kavalkádja vesz minket körül, olyan digitális kütyükkel kiegészülve, melyeknek használatát még a munkahelyen is szigorú szabályok közé teszik. Otthon viszont – rosszabb esetben – ezek a szabályok hiányozhatnak. Ha a gyerek egész nap a telefonját vagy a tabletjét bámulja, ráadásul egészségtelenül közelről és szünet nélkül, akkor azzal bőven elősegítheti látásának romlását.
Ezt teljes mértékben bizonyítja az a felmérés is, mely szerint az ázsiai országokban a rövidlátás a tinédzserek körében már felfoghatatlan mértékeket ölt. Ha belegondolunk, hogy nagyrészt minden technológiai újítás otthonáról beszélünk, akkor tisztán láthatjuk, hogy ez miért lehetséges. Ha a gyermekek tényleg egész nap csak a mobiljukat, elektronikus játékukat vagy éppen könyvolvasójukat bámulják, akkor egyértelmű, hogy a még fejlődésben lévő szemük károsodik.
Természetesen rengeteg más tényező is okozhat látásproblémákat, de a mai világban nagyon fontos beszélni erről a jelenségről. Mi lehet a megoldás? Sajnos teljesen kizárni már nem tudjuk ezeket a kütyüket életünkből. De ha tudunk hozni néhány egészséges szabályt és normál keretek közé szorítjuk a digitális eszközök használatát, akkor már többet teszünk gyermekünk látásának egészségéért, mint gondolnánk. Emellett ismét nagyobb hangsúlyt kellene, hogy kapjon a kinti játék, ami nem csupán a szemeknek, de szociális fejlődésüknek is sokat jelent. És persze, ha már elindult a látásromlás, azonnal lépjünk, és keressünk megfelelő segítséget.