szemüveglencse

Nem biztos, hogy a legdrágább és legdivatosabb megoldás az ideális.

Cikksorozatunk első két részében kiválasztottuk a megfelelő dioptriát és az egyéniségünkhöz legjobban illő szemüvegkeretet. Nos, már csupán a szemüveglencse kiválasztása van hátra. Ám ezt se hamarkodjuk el szánjunk rá erre is kellő időt. Higgyék el, sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat.

Első lépésként tisztáznunk kell, hogy pontosan milyen céllal készíttetjük el a szemüvegünket, és milyen elvárásaink vannak vele szemben. A helyes döntés meghozatalához nem árt alaposan tájékozódnunk! Nem biztos, hogy a legdrágább és legdivatosabb megoldás lesz számunkra az ideális. Különféle célokra különböző lencsetípusok közül választhatunk. A lencsegyártók igen széles választékot kínálnak az egészen egyszerű, általános célú lencséktől a speciális felhasználási terültekre szánt egyedi gyártású lencsékig. E gazdag kínálatot nyugodt szívvel hasonlíthatjuk a konfekcióruhákhoz, illetve a kedvenc szabónk által méretre készített alkalmi ruhákhoz.

Az egyszerűbb konfekciólencsék félkész alapanyagból készülnek. Ez azt jelenti, hogy a szükséges dioptriaértéket félkész pogácsákból alakítják ki úgy, hogy 8-10-féle adott elülső felszínű félkész lencse közül kiválasztják a megfelelő lencsepogácsát, és a dioptriánknak megfelelően alakítják ki a hátsó felszín görbületét. Ez sokkal egyszerűbb és gazdaságosabb megoldás, mint az egyedi gyártás. Viszont így a végleges lencsét tekintve sokkal több a kompromisszum is. A lencse végleges vastagságát például nagyban befolyásolja a választott félkész lencse, azaz eltérő dioptriák esetében sokkal nagyobb lehet a vastagságbeli különbség a két oldal között, mint ami feltétlenül indokolt lenne. Az optikai hibák (színszórás, széli torzítás stb.) is nagyobb mértékben jelentkeznek a félkész alapanyagból készült lencséknél.

A modern lencsegyártás azonban lehetővé teszi az egyedi gyártású, digitális felület-kialakítású lencsék készítését is. Ebben az esetben nem félkész lencsék felhasználásával indul a gyártás. Ilyenkor mindkét oldal dioptriáját, a választott szemüvegkeret méretét, dőlését, formáját figyelembe véve, felületenként akár 40 000 ponton digitálisan megtervezve készül a lencse. Ennek az lesz az eredménye, hogy a lencsék akár 10 százalékkal vékonyabbak lehetnek azonos alapanyag esetén is! Sőt, szinte teljes mértékben torzításmentesek, és a két oldal eltérő dioptriák esetén is sokkal jobban hasonlíthat egymásra, mint a félkész alapanyagból készült lencsék esetében.

szemüveglencse

Az éleslátás szempontjából úgy lehetne leírni a különbséget, mint a DVD- és a Blue-Ray lejátszók közötti képminőség-eltérést. Magyarán: az egyedi gyártású lencsék sokkal kontrasztosabb és természetesebb látványt biztosítanak. 40 éves kor fölött előbb-utóbb mindenkinél jelentkezik olvasáskor az éleslátási probléma. Ha az illetőnek nincs távollátási hibája, tehát csupán olvasó- vagy munkaszemüvegre van szüksége, akkor kb. 48 – 50 éves koráig egy egyszerű olvasószemüveggel kényelmesen megoldható a közeli látásprobléma. Azonban 50 éves kor felett, vagy abban az esetben, ha távoli szemüveget visel az illető, a többfókuszú lencsék jelenhetnek megoldást. Ilyenkor a szemüveglencse felső része más dioptriájú, mint az alsó, például fent távoli, lent olvasó a dioptria.

Napjainkban az idősebb korosztályok tagjai közül is egyre többen használnak számítógépet. Nekünk, optikusoknak az tapasztalatunk, hogy sajnos egy szemüveggel nem lehet kényelmesen megoldani a távoli, a köztes (monitor) és az olvasáshoz szükséges korrekciót. Ha naponta hosszabb időt tölt az illető monitor előtt, mi inkább két külön szemüveget szoktunk javasolni: egy általános célú távoli és olvasó korrekciót, illetve egy monitor és olvasó korrekciót biztosító szemüveget.

Ez természetesen nem csupán a számítógépes munkára igaz, hanem bármilyen olyan tevékenységre is, ahol a 35-40 centiméteres olvasótávolságra és a 80-100 centiméter közötti munkatávolságra van szükség. Vegyünk példának egy fodrászt. Neki jól kell látnia kb. olvasótávolságra, ám a tükörből is jól kell látnia a vendéget, ami viszont már 1,5-2 méter közötti távolságtartományba tehető. Egy egyszerű olvasószemüveggel nagyon nehezen és kényelmetlenül boldogulna. Ám egy olyan munkalencsével viszont, amelynek a felső dioptriája kb. 1,5 dioptriával kevesebb, mint az alsó olvasórész, lényegesen kényelmesebben, természetes fejtartással dolgozhat. A szemüvege felett elnézve pedig jól láthat távolra is, amennyiben ez is szükséges a munkavégzésekor.

Tudta-e?

Anyaguk szerint két nagy csoportra oszthatók a szemüveglencsék: üvegre és műanyagra. Mindkét lencsefajtának akadnak előnyei és hátrányai.

Az üveglencséket az a tulajdonsága teszi kedveltté, hogy nem karcolódnak. Hátránya a viszonylag nagyobb súlya, és az, hogy törékenyek.

Manapság műanyag lencséket egyre többen készíttetnek, mindenekelőtt a kis súlyuk miatt. Nem törékenyek, viszont könnyebben karcolódnak.

A dioptria tekintetében a következő dilemma előtt állunk: közepes vagy erős dioptria esetén el kell gondolkodnunk a lencse vastagságán, méghozzá az elkészítendő szemüveg súlya miatt. A korszerű gyártási technikáknak köszönhetően a vékonyított szemüveglencsék jöttek divatba: egészen magas dioptriaadatok esetén is esztétikus, vékony szemüveglencséket lehet készíteni.

Szemüvegkészítés, lencse választás

További információk

A Zeiss iTerminal napjaink egyik legmodernebb 3 dimenziós szemüveglencse és keret választó programja. Csupán 5 percet vesz igénybe a vizsgálat és máris láthatjuk az eredményt. Az iTerminal rendszer egyszerre ad tanácsot a megfelelő lencse és a legjobb keret kiválasztásához, segít abban, hogy tökéletes pontossággal felmérjük az Ön tekintési szokásait, és megmutassuk az egyes lencse változatok által nyújtott látásélmények közötti különbségeket.