A munkavállalók biztonsága az egyik legfontosabb dolog, amelyre a vállalatoknak összpontosítaniuk kell, hiszen a nap végén leginkább az alkalmazottaknak köszönhetik a dicsőséges üzleti eredményeket és a sikert.
A munkáltatók a legtöbbet azzal tehetik, ha betartják a kockázatértékelésre és – csökkentésre vonatkozó előírásokat (1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről) , és intézkedéseket hoznak a munkavállalók esetleges sérüléseinek megelőzéséről vagy megfelelő ellátásáról.
A munkahely biztonságossá tétele magában foglalja az utasítások, eljárások, képzés és felügyelet biztosítását és azt, hogy ösztönzik az embereket a felelősségteljes munkavégzésre.
Még ott is, ahol folyamatos az ellenőrzés és biztonságos munkavégzési rendszereket alkalmaznak, fennállhat néhány veszélyfaktor. Ezeknek a kockázatoknak a csökkentése érdekében vezették be a kötelező védőruházat használatát a különböző szakterületeknek megfelelően.
Védőruházat és eszközök – Mit, mitől és mivel óvhatunk meg?
A munkáltató feladata a munkavédelmi eszközök biztosítása és használatának felügyelése a munkahelyen. Ezek a védőeszközök megvédik a felhasználót a munkahelyi egészségügyi vagy baleseti kockázatoktól.
Szemek és látás
Veszélyek: Vegyi anyagok vagy fém fröccsenés, por, gáz, gőz és sugárzás
Opciók: Védőszemüvegek, arcvédők
Győződj meg arról, hogy a választott szemvédő megfelelő az adott munkakörnyezet veszélyeinek kiküszöbölésére és megfelelően illeszkedik a felhasználóhoz.
Fej és nyak
Veszélyek: leeső vagy repülő tárgyak, vegyszeres cseppek vagy fröccsenés, hőmérséklet
Opciók: ipari védősisakok, bukósisakok
Egyes védősisakok speciálisan tervezett szem- vagy hallásvédővel vannak ellátva komplex megoldást nyújtva, azonban ne feledkezz meg a nyak védelméről sem.
Fülek és hallás
Veszélyek: zajszint és az expozíció időtartamának kombinációja, a nagyon magas szintű hangok rövid időtartam alatt is veszélyt jelentenek.
Opciók: füldugók, fülvédők
Fontos a megfelelő hallásvédő, ha az adott munkakörnyezet megkívánja. Ezek legyenek megfelelően fel vagy behelyezve. Válasszunk olyan védőeszközöket, amelyek elfogadható szintre csökkentik a zajt, ugyanakkor lehetővé teszik a biztonságot és a kommunikációt.
Kéz és kar
Veszélyek: szélsőséges hőmérséklet, vágások és szúrások, ütés, vegyszerek, áramütés, sugárzás, biológiai tényezők és hosszan tartó vízbe merülés
Opciók: Kesztyű, amely akár a kar egészét is lefedheti.
Kerüljük el ennek az eszköznek a használatát, ha olyan gépeket üzemeltet, ahol a kesztyű megakadhat.
Hosszú ideig tartó viselése forróvá és izzadttá teheti a bőrt, amely bőrproblémákhoz vezethet. Külön pamut belső kesztyű használata megakadályozhatja ezt.
Lábak
Veszélyek: nedves, meleg és hideg körülmények, elektrosztatikus felhalmozódás, megcsúszás, vágások és szúrások, leeső tárgyak, nehéz terhek, fém és vegyi fröccsenés, járművek
Opciók: biztonsági csizma, cipő vagy más speciális lábbeli.
A cipők különféle talp mintákkal és anyagokkal segítenek megakadályozni a megcsúszást különböző körülmények között, beleértve az olaj- vagy vegyszerálló talpakat is. Lehet antisztatikus, elektromosan vezető vagy hőszigetelő is, a megfelelő lábbelit kell kiválasztani az azonosított kockázatoknak megfelelően.
Tüdő
Veszélyek: oxigénhiányos légkör, por, gáz és gőz
Opciók: néhány légzőkészülék alkalmas a munkahelyi levegőből származó szennyeződések kiszűrésére. Ide tartoznak az egyszerű szűrőmaszkok és a légszűrők.
Győződjünk meg róla, hogy megfelelően illeszkedik-e az arcunkhoz az eszköz.
Megfelelő típusú szűrőt kell használni, mivel mindegyik csak korlátozott számú anyagra érvényes, emellett ezeknek az élettartama korlátozott.
Egész test
Veszélyek: hő, vegyszer vagy fém fröccsenése, permet vagy ütés
Opciók: hagyományos vagy eldobható overallok, kötények, vegyi ruhák.
Az anyagválasztás magában foglalja az égésgátló, antisztatikus, kémiailag át nem eresztő és jól látható viselet kialakítását. Ne feledkezzünk meg azonban szükség esetén a biztonsági hevederekről vagy a mentőmellényekről.
Munkaadó kötelezettségei – Munkavédelmi törvény (1993. évi XCIII. törvény 54. §)
Az egészséget és a biztonságot nem veszélyeztető munka végzése érdekében a munkáltatók kötelesek figyelembe venni a következő általános követelményeket:
- veszélyforrások kiküszöbölése
- az elkerülhetetlen veszélyek értékelése
- az emberi tényező figyelembevétele a munkahely kialakítása során, a munkaeszközök kiválasztásában és a munkafolyamatban, különösen a káros hatások csökkentése érdekében
- veszélyes anyagot ártalmatlan vagy kevésbé káros anyagra cserélése
- koherens és átfogó megelőzési stratégia kidolgozása, amely lefedi a munkafolyamat, a technológia, a munkaszervezés, a munkakörülmények, a társadalmi kapcsolatok és a munkakörnyezet tényezőinek káros hatásait
- a munkavállalók megfelelő utasításokkal való ellátása
A veszélyforrások ellen védelmet nyújtó védőeszközöket a munkaadó köteles meghatározni és munkavállalóit ellátni ezekkel. A rendeltetésszerű használatra be kell tanítani a dolgozókat és kötelezni kell őket arra, hogy ezeket minden helyzetben viseljék.
(Ezek biztosítása a munkaadó feladata, így a védőszemüveg elszámolható, a számítógépes védőszemüveg pedig abban az esetben, ha más dioptriával van ellátva, mint az életvitelszerűen viselt szemüveg!)
A szemeid épségéért – Védőszemüvegek
A védőszemüvegek munkavédelmi eszköznek minősülnek, kötelező elemei a védőruházatnak. Ezeknek azt a biztonságot kell megadnia, amelyre az adott személynek szüksége van a munkahelyi balesetek elkerülése érdekében.
A megfelelő szemvédelem munkahelyen történő alkalmazásával évente több ezer szemsérülés kerülhető el. Az előforduló gyakori szemsérülések vegyi anyagokból vagy idegen tárgyakból, a szaruhártyán lévő vágásokból vagy kaparásokból eredhetnek. A sérülések egyéb okai között szerepelnek a fröccsenések, a gőz, az ultraibolya vagy az infravörös sugárzás okozta égési sérülések, valamint a repülő fa- vagy fémforgácsok is.
A két fő oka annak, hogy a dolgozók szemsérüléseket tapasztalnak munkahelyükön, az, hogy:
- Nem viselnek szemvédőt
- Nem megfelelő védőszemüveget alkalmaznak
A munkavédelmi szemüvegeknél nem lehet opció az, hogy kell-e vagy sem. A munkáltató számára annyi lehet csak a kérdés, hogy: “ezt milyen módon oldjuk meg, honnan szerezzük be?” Egyszerű megoldás, mikor a dolgozó saját szemüvegéhez vásárolnak egy olyan nagyobb, külső héjat, amely védelmet nyújt. Ez rövidtávon jó megoldás pl. gyárlátogatás során, de mindennapos munkára nem ajánlott.
Semmiképpen sem!
Munkavédelem a Rapidus Optikával – Mi hogyan vigyázhatunk rád?
Bár a munkavédelmi kapcsolattartók tudják, mire van szükséged, mi lehetőséget szoktunk kérni arra, hogy személyesen bejárjuk a cég különböző szakterületeit, így saját tapasztalatunkra és külön az alkalmazottak igényeire is támaszkodhatunk az elkészítési folyamat során. A lencse anyagán túl fontos az is, hogy milyen rétegekkel lássuk el a szemüveget.
Nagyon fontos, hogy ha mesterséges megvilágításban dolgoznak a munkavállalók, akkor megfelelő tükröződésmentesítő rétegek legyenek biztosítva számukra. Páralecsapódás esetén vagy a levegőben olajos gőz esetén is meg kell találni a megfelelő megoldást, hiszen más védelemre van szükség egy száraz és egy nyirkos helyszínen.
Különös hangsúlyt fektetünk arra, hogy milyen távolságra használják a szemüveget. Csak közelre vagy csak távolra? Az is legalább ilyen fontos, hogy milyen veszélyforrások vannak az adott munkaterületen. Rengeteg az apró részlet, ami minden munkaterületen más, ezért szükséges egymás tájékoztatása és az elsődleges felmérés.
De ettől lesz személyre szabott a szemüveged!
Kékfényszűrős szemüveg azok számára igényelhető, akik legalább 4 órát dolgoznak a monitor előtt. Ezek a kék fényt blokkoló szemüvegek speciálisan kialakított lencsékkel rendelkeznek, amelyek kiszűrik a digitális képernyőkről leadott fényt. A lencsék megvédik a szemed a tükröződéstől, csökkenthetik a retina lehetséges károsodásait, amely a kék fény hosszan tartó expozíciója miatt következhet be.
Hallottál már a céges látásvizsgálatunkról?
Szűrőbuszunk segítségével helyszíni vizsgálatokat folytatunk, így közvetlenül beszélhetünk a munkavédelemért felelős személyzettel, hiszen védelmi szinten maga a vállalat ismeri legjobban saját igényeit, mi pedig optikai szempontból nyújtunk segítséget.
A vállalat és az egyének igényeinek felmérése után pedig személyre szabottan elkészítjük azt a védőeszközt, amellyel kényelmesebbé és biztonságosabbá tesszük a munkát.
Érdemes megemlíteni, hogy az általunk gyártott szemüvegek tanúsítvánnyal rendelkeznek. Sajnos továbbra is gyakori, hogy a dolgozók nem jóváhagyott védőszemüveget viselnek, ami természetesen nem garantálja teljes mértékben a biztonságos munkavégzést.
Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy munkaadóként biztosítsuk, munkavállalóként pedig viseljük a megfelelő védőeszközöket, hogy megvédjük látásunkat. A kényelmes és stílusos termékek ilyen széles választékával a piacon ma már valóban nincs semmilyen mentség arra, hogy a dolgozók ne viseljenek védőszemüveget.
Neked már van elképzelésed, milyen szemüvegben végeznéd szívesen a munkád?
Vár a Rapidus Optika!