Számítógépes védőszemüvegek

Minden, amit a védőszemüvegekről tudni akartál

14 máj
számítógépes-védőszemüveg

Felgyorsult digitalizációs folyamatok… ergonomikus iroda… megfelelő otthoni munkaállomás.., – a számítógép előtti munkavégzéssel gyakran emlegetjük ezeket egy lapon. Már tudatosan figyelünk arra, hogy a szék és az asztal megfelelő magasságba kerüljön. Óránként felállunk 10 percre, deréktámaszt használunk. De talán mégis elmulasztunk valamit.

Gondoskodni szemünk fényéről.

Ahogy egyre több időt töltünk digitális eszközökkel, az egyébként természetes jelenségnek számító kék fény is sokszor túlzott mértékben éri szemünket. Talán nem is sejtjük, hogy munkatársaink miért:

  • Hunyorognak, erőlködnek a monitor előtt
  • Küszködnek napi szinten fejfájással
  • Fáradtak a munkaidő nagyobb részében
  • Végeznek el bizonyos feladatokat kevésbé hatékonyan

A megoldás talán gyorsabb, egyszerűbb és kézenfekvőbb (avagy szemenfekvőbb?) lesz, mint elsőre gondolnánk.

Az ülés az új dohányzás?

Egy irodában a munkatársak átlagosan napi 8-10 órát töltenek a monitor előtt. Igyekeznek az optimális testhelyzetet felvenni, védeni a gerincet és a nyakat, azonban a görnyedt testtartás a sokadik munkaórában többnyire már elkerülhetetlen.

Hiszen akármennyire is ergonomikus a székünk,  az emberi test nem az órákon át tartó, statikus helyzet felvételére edződött évezredeken keresztül.  Mozgásra, aktivitásra született. De az ember felegyenesedett, majd leült, miután a digitalizáció jött és újraírta a több ezer éves tapasztalatokat.

“Az ülés az új dohányzás.” – Hangzik el gyakran.

Masszázs, gyógytorna, gerinctorna -kívülről tudjuk a praktikákat, mégsem mindannyian csináljuk. Ez azonban csak egy része a problémának. A helytelen testtartás csak egyetlen tényező a sok közül, amiért az ülés az új dohányzás. Van ott még, ahonnan ez jött.

Mert hogy mit is csináltunk pontosan az elmúlt években?

Leültünk órákra és csak nézünk. Meredve merengünk a nem is olyan távolba. Fókuszálunk egy pontra.

monitor előtt

De biztos, hogy a szemünk arra hivatott, hogy álló tárgyakra koncentráljon?

Az evolúció hosszú évei során szemünk ahhoz volt szokva, hogy a világ velünk együtt mozog. Mozognak a faágak, futnak a vadak. Igaz, néztük a tüzet, de a láng valahogy mindig más format ölt.

A képernyő nem. Így hát hosszan és intenzíven nézünk rövid távolságra – a telefonunkra, monitorra, táblagépre. Böngészünk, emaileket váltunk, excel táblákat készítünk és a képernyő előtt meetingelünk. A mára megszokott életünk hangsúlyos része magától értetődően a virtuális térben zajlik.

Holott szemünket még csak most tanítjuk arra, hogy álló dolgokra is koncentráljon. Óóóórákon át. És talán túlfeszítjük a húrt.

A fény sötét oldala a kék fény? – avagy hogyan vegyük észre, hogy a számítógép előtti munkavégzés bántja a szemünket?

Éles vagy tompa fájdalom, lüktetés a fejben? Szorít, mint egy évekkel ezelőtt kinőtt, trendi lábbeli? Vagy késszúrásszerűen belenyilal, mint a szuvas fogba a fájdalom?

Mikor a monitor előtt ülünk, folyamatosan 60-80 cm, max. 100 cm-re nézünk előre. Ez egy jó karnyújtásnyi távolság. A klasszikus olvasó távolság ennél rövidebb, kb 30-40 cm. Így ha például olvasószemüveggel már rendelkezünk és ezt használnánk a monitorhoz is, érezni fogjuk, hogy nem látunk tűélesen. Ezért közelebb hajolunk, hogy a szöveget, képeket tisztán lássuk és máris természetellenes testtartást vettünk fel. A nap végére pedig nemcsak a munkatársak szeme, de a válla és háta is sajog. Az éles látást biztosító számítógépes védőszemüveg abban segít, hogy erőfeszítés nélkül tudjunk a lencséken keresztül nézni. Így nyugodtan és kényelmesen ülhetünk a székben, miközben dolgozunk.

Ezzel párhuzamba állítva azt is elmondhatjuk, hogy ha az olvasó szemüvegünk kezd jó lenni a monitorhoz, ott már sejthetjük, hogy korrekcióra lesz szükség szemromlás miatt.

Megfigyelted már azt is, hogy ha szünet nélkül sokáig fókuszálsz a kijelzőre, elfelejtesz pislogni? Ebből eredően pedig nehezebb a szem könnyfilmréteget felhozni a szaruhártyára.

Az eredmény: gyorsan kiszáradó szemek.

Tehát miközben a munkatársak a monitor előtt szorgoskodnak, a számítógép is megdolgoztatja a szemeiket.

Nem megfelelő látás = fejfájás=hatékonyság csökkenés?

Egyértelműen.

Ha  munkatársaink látása nem megfelelő, a belső szemnek folyamatosan kompenzálnia kell egy kisebb-nagyobb dioptriát. Ez koncentrációt igényel, melyhez energia szükséges. Az eltékozolt energiát pedig  a munkafeladatok hatékonyságának esetenkénti drámai zuhanásában láthatjuk viszont.

Gondoljunk csak bele! Ugyanannyi energia befektetést igényel, ha ragyogó napsütéses időben, délután 2-kor huppanunk be az autóba és vezetünk le 100 km-t? Vagy ha ugyanezt szürkületben, szakadó esőben tesszük? A legnagyobb égszakadásban koncentrálnunk kell, szemünk sokkal jobban fókuszál. Görcsös állapotba kerül a szemizom, ettől elfárad és még a fejünk is megfájdul.

Természetesen a szemizom sokkal könnyebben kialkalmazkodik egy-egy fél dioptriát, míg elolvassuk az árjegyzéket vagy az összetevőket egy termék csomagolásán. De mi a helyzet, ha munkatársaink órákig szerződéseket állítanak össze vagy árajánlatokat készítenek a gépen? Ilyen esetekben (különösen nagyobb dioptria hiányánál) az autonóm idegrendszert terheljük a folyamatos alkalmazkodással. A tüneteket pedig már jól ismerjük: szemégés, szemkönnyezés, fejfájás.

Ha a fogunk fáj, tudjuk mit kell tennünk. Ha a fejünk fáj, gondoljunk a szemünkre (is)!

Értékes munkaerőnk meghálálja az odafigyelést és mi is elégedettebbek leszünk cégünk eredményességi mutatóival.

szamítógépes védőszemüveg rapidus optika

Miről ne feledkezzünk meg a számítógépes védőszemüveg kiválasztása során?

A megfelelő korrekciójú és típusú szemüveglencsék kiválasztása mellett ugyancsak fontos, hogy kiváló minőségű felületvédelemmel is ellássuk a szemüveg lencséit. Az alábbi rövid ismertető ebben a kérdésben is segít eligazodni.

 1. BlueGuard/BlueBlock réteg

Mesterséges megvilágítások az irodában, LED fények a nappaliban, táblagépek, okostelefonok…szemünknek a XXI. században fel van adva a lecke.

A kék fény gátolja a melatonin termelődést is, emiatt pedig esténként nehezen térünk nyugovóra. Agyunknak megállás nélkül azt kommunikálja, hogy ébren kell maradnunk! Közvetlenül hatol be a szem belsejébe, ezzel szemszárazságot, fáradtságot okozva. A potenciálisan káros kék fény kiszűrésére, blokkolására javasolt a BlueGuard vagy BlueBlock réteg felvitele.

Előnyei:

  • Fokozott védelem, hiszen teljes UV-védelmet is nyújtanak
  • A szem fellélegzik a digitális eszközök használata során
  • Kevesebb tükröződés

2. Antireflex réteg

A fényvisszaverődéstől látásunk kevésbé kontrasztos, a szembe tükrözött sugarak akár balesetveszélyesek is lehetnek. Ezért nem javasolt lencséinket az antireflex réteg nélkül elkészíttetni, ugyanis csakis ezzel tudjuk kiküszöbölni a lencse felületi tükröződését. Így a szemüveg viselője tükröződésektől mentes látást élvezhet.

3. AntiVirus réteg

A COVID19 világjárvány kevés pozitív dologgal honorálja az elmúlt időszak megpróbáltatásait. Ezek egyike talán a higiéniával kapcsolatos tudatosság erősödése. Szemünknél ez kifejezetten fontos, hiszen sokszor észrevétlenül is bele-bele nyúlkálunk, piszkálunk, ha éppen szúr, könnyezik, ég vagy viszket.

De nemcsak szemünket érintjük meg gyakran, hanem a szemüveget magát is. Le-fel vesszük, igazgatjuk az arcunkon, fejünkön, letesszük egy pillanatra, míg felvesszük a szűknyakú felsőnket. Ideális helyszín a vírusok és baktériumok számára.

Tudta, hogy a COVID19 betegséget okozó vírus akár 72 óráig is életképes és fertőző marad a műanyag felületeken?

A szemüveg lencsék közvetlen érintés vagy cseppfertőzés útján képesek a baktériumok, vírusok hordozására. Mindezek kikerülésére szolgál az AntiVirus réteg, mely a vírusok és baktériumok 99,9%-át elpusztítja.

Mire számíthatunk tehát, ha ilyen réteggel kérjük lencsénket?

  • Magasabb szintű higiénia szemüvegünknek
  • Fokozott védelem, hiszen teljes UV-védelmet is nyújtanak
  • Könnyű tisztíthatóság, korszerűség

4. Páramentesítő spray

Tavaly óta ruhatárunk állandó elemévé váltak az arcmaszkok is. Szemüvegesként sokszor bosszantó lehet, hogy már az első levegővételnél bepárásodik a lencsénk, hiszen a maszkból felfelé áramlik ki a levegő. Most már erre is létezik megoldás!

Anélkül, hogy a lencse optikai teljesítményét negatívan befolyásolná, a lencse felületére felvitt spray akár 72 órán át megkíméli használóját a párás, vizes lencséktől.

Láthatjuk tehát, hogy a számítógépes védőszemüveg egy egyedileg elkészített, személyre szabható szemüveg, megannyi választható plusz réteggel. A képernyő előtti munkavégzés hosszú, órákon át tartó tevékenység, így a megfelelő látáskomfort biztosításához mindenképpen kérjünk szakértői segítséget.

SZÉP Kártyából SZÉP Szemüveget?  – avagy a számítógépes védőszemüveg finanszírozása

A 2021. április 15-én megjelent rendelet értelmében 2021. december 31-ig szabad az átjárás a SZÉP Kártya alszámlái között. Tehát bármely zsebben lévő összeget elkölthetjük szemüveg megvásárlására is.

A törvény pedig lehetőséget, sőt kötelezettséget is ad az adókedvezményre jogosító dolgozói szemüvegekre (lásd: munkavédelemrõl szóló 1993. évi XCIII törvény, valamint 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet). Ezek értelmében a számítógépes védőszemüvegek azon munkavállalók részére készülnek, akik naponta 4 óránál hosszabb időt töltenek a számítógép képernyője előtt, de a hétköznapi életben egyébként nem viselnek szemüveget.

otp-szép-kártya

Milyen előnyei vannak a Rapidus Optikánál végzett céges látásvizsgálatnak?

Mozgó csapatokkal rendelkezünk, akik igény szerint kiszállnak a helyszínre, mindemellett pedig egy maradéktalanul felszerelt szűrőbusszal is.

Járványhelyzet idején a biztonságot és könnyedséget nyújtó saját szűrőbuszunk kifejezetten előnyös lehet az Ön cége számára is.

A vizsgálat tehát akár helyben is történhet, azaz a munkavállalók a saját munkahelyükön vehetik igénybe a szolgáltatásunkat. A szemüveg kiválasztása és annak átadása is helyben, a vállalkozás telephelyén történhet. Nem postázunk szemüveget. Kimegyünk és helyben beállítjuk.

Minden dolgozójának segítünk a sajátos élethelyzetére, munkakörülményeire, egyéniségükre szabott szemüveget találni. Mindez alaposságot, szakértelmet igényel. Mi nem garantáljuk, hogy 1 órán belül szemüveget adunk Önre, mert nem hiszünk a kapkodásban. A mi hitvallásunk a minőség, a precizitás, a hozzáértés.

Munkatársaknak egyénre szabott szemüvegkészítés folyamatának végigkövetése az első vizsgálattól a szemüveg egyénre igazításáig tart. Minderre garanciát is vállalunk.

Mi csak olyan terméket adunk át, amelyet a dolgozó aztán szívesen visel és támogatja is őt a munkavégzésben. Keressen minket és bonyolítsa le egyszerűen, gördülékenyen a látásvizsgálatot. Hozza ki a legtöbbet munkatársaiból!

Kérjen ajánlatot most!

 

Kijelentem, hogy az adatkezelési tájékoztatót elolvastam és az abban leírtakat elfogadom.

Sürgős ajánlatra van szüksége?

Hívjon minket!