Tudtad, hogy a dohányzás nem csak a tüdőre és a szájüregre, hanem még a a szemedre is hatással van? Ha eddig csak a tüdőrákra gondoltál a cigi kapcsán, itt az ideje, hogy új szemszögből nézd a dolgokat!
A szürkehályog és a dohányzás összefüggése
Tudtad? A dohányosok kétszer olyan eséllyel szereznek be szürkehályogot, ami a világon a leggyakoribb vaksági ok. Tünetei közé tartozik a homályos vagy kettős látás, a színek elhalványulása, a fényérzékenység és a gyenge éjszakai látás. De itt egy jó hír: a szürkehályogot egy rutin műtéttel kezelni lehet, és a látásvesztés visszafordítható. Más szemproblémáknál viszont sajnos nem ilyen egyszerű a helyzet.
Dohányzás és a diabéteszes szembetegségek
A dohányzás miatt akár 40%-kal nagyobb eséllyel kaphatsz 2-es típusú cukorbetegséget, ami egy rakás szemproblémát is magával hozhat. A diabéteszes retinopátia például akkor alakul ki, amikor a szem hátsó részén lévő vérerek vérezni kezdenek a látótérbe, és a retina nem kap elég oxigént. Ez az idő múlásával csak rosszabb lesz, különösen, ha a cukorbetegséged nincs jól kezelve.
Dohányzás és AMD
Az éles látást a retina makula része biztosítja. Az AMD esetében a makula idővel romlik, ami tartós vaksághoz vezethet. Egy dohányos háromszor nagyobb eséllyel kap AMD-t, és nagyobb valószínűséggel alakul ki nála korábban az életében.
A dohányzás nem csak a dohányosokra káros
Nemcsak a dohányosok vannak veszélyben. A passzív dohányzás is komoly gondot jelent a környezetükben élőknek. Ezek a nem dohányzók nagyobb kockázatnak vannak kitéve szívbetegség, tüdőrák és stroke szempontjából, és a gyerekeknél asztmás rohamokat, hörghurutot, fülgyulladást és tüdőgyulladást okozhat, sőt növeli a bölcsőhalál kockázatát is.
Elektromos cigaretta: Nem biztonságos alternatíva
Ha azt gondolod, hogy az e-cigaretta biztonságosabb, van egy rossz hírünk: ez nem igaz. Az e-cigi folyadékában lévő vegyi anyagok növelik ugyanazon látásveszélyeztető tényezők kockázatát, amelyeket itt tárgyaltunk. Végső soron, nincs teljesen biztonságos vagy egészséges módja a dohányzásnak.
Szokj le, és helyezd előtérbe a szemeid egészségét!
Van pár dolog az életben, amin nem tudsz változtatni, mint például a családi háttér vagy az életkor. De a dohányzás nem ilyen. Még ha évekig is dohányoztál, a leszokás csökkenti a szembetegségek és más egészségügyi problémák kockázatát. Plusz, maradj aktív, étkezz egészségesen és menj el rendszeresen szemvizsgálatra. A szembetegségek korai felismerése nagyon fontos!
A szem egészsége és az általános egészség gyakran kéz a kézben jár!